Kombi Çeşitleri - ISIKOM Kombi-Klima Servisi
kombi çeşitleri

Kombi Çeşitleri

Kombi Çeşitleri - Kombiler eşanjör yapısına göre tek eşanjörlü kombiler ve çift eşanjörlü kombiler olmak üzere ikiye ayrılır. Kombiler çalışma prensiplerine göre bacalı kombiler, hermetik kombiler ve yoğuşmalı kombiler olarak üçe ayrılırlar.

KOMBİ ÇEŞİTLERİ

Kombi Çeşitleri - Kombiler eşanjör yapısına göre tek eşanjörlü kombiler ve çift eşanjörlü kombiler olmak üzere ikiye ayrılır. Kombiler çalışma prensiplerine göre bacalı kombiler, hermetik kombiler ve yoğuşmalı kombiler olarak üçe ayrılırlar.

Eşanjör Yapısına Göre Kombiler

1- Tek Eşanjörlü Kombiler

Tesisat ve kullanım suyunu tek bir eşanjörle sağlarlar. Fiyatları çift eşanjörlü kombiye göre daha uygundur fakat kireçlenmeye karşı korunmasız oldukları için ömürleri daha kısadır.

2- Çift Eşanjörlü Kombiler

Mutfakta ve banyodaki kullanım suyu ile kalorifer peteklerine giden suyu iki farklı eşanjörde ısıtırlar. Isıtma eşanjörüne, tesisat suyunun girmesini engelleyerek kireçlenmeyi önlerler. Daha uzun ömürlüdürler.

kombi çeşitleriÇalışma Sistemlerine Göre Kombiler

1- Bacalı Kombiler

Bacalı kombiler yanma için kullanılan havayı  bulunduğu ortamdan alır ve atık gazı kendi sıcaklığı ile baca sayesinde dışarı atar.  Yanma mekanizması ortama açıktır. Bacalı kombileri kullanırken iyi bir baca sistemi seçilmesine dikkat edilmelidir. Hacmi 8m3 ten az olan ortamlarda kullanılması uygun değildir. Hermetik kombilere göre fiyatları daha uygundur.

2- Hermetik Kombiler

Hermetik kombiler bacalı kombilerden farklı olarak fan desteği vardır. Yanma için kullanılan havayı dış boru ile dışarıdan alır ve atık gazı iç boru ile dışarı atar. Hermetik kombilerde bacaya ihtiyaç yoktur. Ortam havasını kullanmaz. Hermetik kombilerin fiyatları daha yüksektir fakat bacalı kombilere göre çok daha güvenlidirler.

3- Yoğuşmalı Kombiler

Yoğuşmalı kombiler aslında yakıt tasarrufu sağlayan hermetik kombilerdir. Dışarıda atılan atık gazların içindeki su buharını  turbo eşanjör sistemi ile sıvı hale getirerek tekrar kullanır. Yoğuşmalı kombilerin verimleri hermetik kombilerden daha yüksektir. Küresel ısınmanın söz konusu olduğu günümüzde çevre dostu bir sistemdir. Klasik kombilere göre yoğuşmalı kombilerin fiyatları daha yüksektir ama kullanırken yakıt tasarrufu sağladıkları için daha ekonomiklerdir.


4 Yorum “Kombi Çeşitleri”

 1. hasan candan diyor ki:

  En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğim.

 2. canan t. diyor ki:

  Güzel bir paylaşım teşekkürler.

 3. nurdan subaşı diyor ki:

  Teşekkür ederim, tam aradığım bilgi.

 4. tarık aksu diyor ki:

  güzel bilgilendirme teşekkürler

Yorum Yapın