7 Adımda Doğalgaz Tasarrufu - ISIKOM Kombi-Klima Servisi
doğalgaz tasarrufu

7 Adımda Doğalgaz Tasarrufu

Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır? – Doğalgaz günümüzdeki en ekonomik yakıt türüdür. Ancak kullanımda yapılan yanlışlar faturalara olumsuz yansır. Gerekli önlemler alındığında kabarık faturaları önlemeniz mümkündür.

7 ADIMDA DOĞALGAZ TASARRUFU

Doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır? – Doğalgaz günümüzdeki en ekonomik yakıt türüdür. Ancak kullanımda yapılan yanlışlar faturalara olumsuz yansır. Gerekli önlemler alındığında kabarık faturaları önlemeniz mümkündür.

1- Cephe Yalıtımı Yaptırın

Doğalgaz tasarrufu yapabilmek için öncelikle binanıza dış cephe yalıtımı yapmanız şarttır. Yalıtım yapılmamış binalarda tasarruf mümkün olmaz. Dış cephe yalıtımı %70’lere varan ısı kaybını engeller. Isı kaybının %25’i ise kapı ve pencere aralıklarından olmaktadır. Yeterli izole edilmemiş kapı ve pencerelerin kenarlarını süngerle kapatın. İyi bir çatı izolasyonu yaptırın.

2- Tesisatınızın Sorunsuz Olduğundan Emin Olun

Yüksek faturaların bir nedeni de tesisat kurulurken yapılan yanlışlardır. Tesisat boruları kıvrımlı değil düz olmalıdır. Kombi petekleri aynı derecede ısınmıyorsa enerji dağılımında problem var demektir. Bu durumlarda yetkili kombi servisini çağırın.

3- Hava Menfezlerini Kapatmayın

doğalgaz tasarrufuYapılan en önemli yanlışlardan biri gaz kaçağı durumunda gazın çıkacağı tek yer olan hava menfezlerini kapatmaktır. Hava menfezini kapatmak sanıldığı gibi doğalgaz tasarrufu sağlamaz. Aksine içeri giren oksijen gazın daha iyi yanmasını sağlayarak verimi artırır. Olası bir gaz kaçağında hayati önem taşır. Gaz kaçağını fark ettiğinizde 187 doğalgaz hattını arayın ve kombi servisinizi çağırın.

4- Petek Önlerine Eşya Yerleştirmeyin

Eşyaların konumu da doğalgaz tasarrufunda önemli rol oynar. Peteklerin önünü koltukla kapatmayın. Aralarında 60cm boşluk bırakın.

5- Gün Işığından Faydalanın

Doğalgaz tasarrufu yaparken güneş enerjisini kullanın. Güneş ışığı vurduğu saatlerde perdelerinizi açık tutun. Güneş kaybolduğunda kapatın ve ısıyı içeride tutun.

6- Oda Termostatı Kullanın

Tasarruf için oda termostatları kullanabilirsiniz. Oda termostatları oda içindeki ısıyı istenilen seviyeye getirince kombiyi kapatır. Sıcaklık düşünce tekrar devreye sokar. Bu şekilde doğalgaz tasarrufu sağlarlar. Termostatik vanalarda benzer şekilde sıcak su akışını açıp engelleyerek ısıyı ayarlar ve doğalgaz tasarrufu sağlayabilirler.

7- Kombiyi Sürekli Aç-Kapa Yapmayın

Kombiyi çok fazla aç kapa yaparak doğalgaz tasarrufu sağlayamazsınız. Aksine fazla yakıt tüketimine sebep olur. Kombi açılırken kullandığı enerji bir saatte kullanılan enerjinin yarısıdır.

Doğalgaz ekonomik ve çevreci bir yakıttır. Gerekli önlemler alındığında etkili bir doğalgaz tasarrufu sağlayabilir faturalarınızı düşürebilirsiniz.


Yorum Yapın